|
Катедрата по вътрешни болести води началото си от клиниките по факултетска терапия (Първа вътрешна клиника) и по болнична терапия на вътрешните болести (Трета вътрешна клиника), създадени съответно от големите български интернисти проф. д-р Васил Моллов и проф. д-р Владимир Алексиев. Тези две клиники изиграват важна роля в развитието на класическата и диференциалната диагноза. Те утвърждават вътрешната медицина като основна единица в системата на обучение на лекарите в България.
Първи ръководители на Катедрата по вътрешни болести са били проф. д-р Васил Моллов (1918-1938), проф. д-р Константин Чилов (1940-1955), и проф.д-р Михаил Рашев (1956-1972).
Проф. д-р Васил Димитров Моллов (1875-1938) е роден в Москва и завършва медицина във Виена през 1898 г. Той е началник на вътрешното отделение в Александровска болница от 1908 до 1938 г. Той е един от основателите, а впоследствие и ръководител на Катедрата по вътрешни болести в новосформирания към Софийския университет Медицински факултет(1918-1938), декан на същия факултет и ректор на Софийския университет. Проф. В. Моллов има значителни научни приноси в областта на вътрешните болести, патофизиологията, клиничната лаборатория, проучванията на промените в имунната система при различни заболявания. В основата на неговите успехи стоят задълбочените му медицински познания, изключителната му работоспособност, скромност, самокритичност, дарбата на лекар диагностик и терапевт. С присъщия му организационен опит и талант той издига високо авторитета на Катедрата по вътрешни болести. Проф. Моллов познава своите студенти лично, поддържа контакти с тях след завършването им у нас и в чужбина, има лични стипендианти. Неговите асистенти и ученици стават ръководители на вътрешните отделения на най-големите болници у нас. Всички тези качества на проф. д-р Моллов го правят пример за лекар,учен, учител и ръководител.
Съгласно приложеното писмо от Декана на МФ Ви информираме, че всеки преподавател /хабилитиран и нехабилитиран/ от поверената Ви катедра/кл. център, спешно - до 31.10.2018 г., за да бъде вписан в Регистъра на научната дейност в България към НАЦИД, трябва да попълни данните във формуляра на следния линк: последвайте тази връзка
Този регистър трябва да предшества регистрацията на хабилитираните лица за участие в научни журита.
По случай Световния Ден на Диабета - 14 ноември, Асоциацията на студентите по медицина в България - София (АСМБ- София), съвместно с Клиничен Център по Ендокринология и Геронтология към Медицински Факултет, Медицински университет - София, организира „Училище по диабет”. Събитието ще се проведе на 17 ноември 2018г. от 9:00 до 13:00 часа.
Във връзка с наличие на остатък от средства за еднократни помощи и награди, Комисията по стипендии дава възможност на студентите на МУ-София за подаване на заявления, придружени с необходимите доказателствени документи.
Документи за дипломиране ще се приемат от 19 ноември до 4 декември между 8.30 ч. и 12.00 ч. по следния график: