|
На 12.11.2019 г. в зала 3 на НДК, екипът на най-старата университетска болница „Александровска“ отбеляза тържествено 140 години от създаването ѝ, в присъствието на ключови фигури на държавния, обществения и културния елит на страната, дипломатически лица, партньори и приятели на болницата.
На 23 май 1878г. в отговор на потребността от болница за жителите на София, губернатор Пьотр Алабин дава предложение за създаването ѝ. Година по-късно, съгласно клаузите на Берлинския договор, руската военновременна болница напуска страната и оставя почти цялото си имущество заедно със своите 45 болни за долекуване. На нейно място през 1879г. се създава Софийската първостепенна болница със статут, задачи и функции на национална медицинска институция.
Екипът на Катедрата по ендокринология, Медицински Факултет, Медицински Университет – София, ще проведе скрининг за захарен диабет в Парламента във връзка със Световния ден на диабета – 14-ти ноември. Този ден се отбелязва от 1991г. на рождената дата на един от откривателите на инсулина – Д-р Фредерик Бантинг. От 2006г. Световният ден на диабета се наблюдава от ООН, след приемането на Резолюция на ООН, с която за първи път неинфекциозно заболяване бе признато за заплаха за световното здраве.
„Асоциация на студентите – медици в България – София” и Катедра по ендокринология, МФ, МУ-София организират за втора поредна година Училище по диабет, което ще се проведе на 08.11.2019г. (петък) от 13:00 до 17:00 часа в Катедрата по ендокринология. Програмата се състои от теоретична част, която включва лекции на тема „Класификация и диагноза на диабет“ и „Усложнения и лечение на диабет“, както и практически работилници по скрининг за диабет, скрининг за диабетно стъпало и фундоскопия. Ще участват 40 студенти от III-ти и по-горен курс.. Целта на проекта е да подготви участниците за бъдещата им клинична практика, като се разширят познанията им относно патогенезата и етиологията на заболяването, клиничната картина, методите за скрининг, превенция и контрол, усложненията, както и връзката на диабета с други заболявания. Получените знания и умения ще допринесат за изграждането на студентите по медицина като добри лекари в бъдеще.
за публична лекция на тема „Сарком и гастроинтестинални стромални тумори“ на английски език, която ще бъде изнесена от доц. д-р Самия Арифи на 5 ноември 2019 г., от 14.30 часа в аудиторията на болница „Св. Екатерина“.
Комисията определя две категории стипендии на учащите се в редовна форма на обучение:
За студенти с успех Отличен /6.00/, през последните два семестъра без оглед на дохода - в размер на 130 лв. и изплащането на стипендиите ще бъде за сметка от собствените средства на звеното.
За студенти с успех /5.00-5.99/, през последните два семестъра