|
Животът в България е по-лесен и евтин, но образованието е трудно
Броят на германските студенти в чужбина постоянно расте. През 2018 той е бил почти три пъти по-висок, отколкото през 2000-та година. Марсел е един от 150-те хиляди млади германци, които днес следват извън родината си. В Медицинския университет в София няма „Numerus Clausus“. Кандидатите трябва да представят диплома за средно образование с високи оценки по химия и биология, както и да издържат приемния изпит.
С помощта на посредническа фирма Марсел кандидатствал в България и се подготвил за приемния изпит, който издържал успешно. Тази услуга не е никак евтина – в една от водещите фирми на германския пазар „StudiMed“ подобно нещо струва 8 хил. евро. Тя обаче включва и помощ за намирането на жилище под наем и извършването на адресната регистрация на студента в съответната служба.
През седмицата Марсел по цял ден е отдаден на следването – той ходи на лекции и на практически упражнения в Университетската клиника. Друга особеност на следването в България са колоквиумите – специални изпити за проверка на знанията на студентите от два до четири пъти на предмет и на семестър. Тези междинни изпити, които в Германия са непознати, гарантират, че студентите учат и по време на семестъра.
Годишната такса за обучението е 8 хил. евро, т.е. цялото 6-годишно следване струва общо 48 хил. евро. Доста по-скъпо е, отколкото в Германия, но пък в София студентите нямат допълнителни разходи за материали и инструменти, тъй като университетът предоставя почти всичко необходимо. Таксите за обучение може и да са високи, но поне разходите за живот в България са по-ниски: Марсел си дели едно жилище с още един човек и плаща 255 евро месечен наем. До университета стига за 20 минути пеша. Той изкарва целия месец с 450 евро – за наем, храна и за свободното време. „Който си мисли, че в България се взима по-лесно диплома, се лъже. Нужна е висока мотивация“, посочва 27-годишният германец. Марсел вече е свикнал с живота в България и иска да завърши следването си там. След това може да работи като зъболекар където си поиска.
Източник на новината: Вестник Труд