|
Катедрата по Обща медицина е най-младият член в академичното семейство на Медицински факултет – София. Тя е създадена с решение на Факултетния съвет от 26.06.1997 г. с пръв ръководител доц.д-р Стоян Маринов Чакъров.
Уважаеми, кандидат-стипендианти!
Имайки предвид извънредните обстоятелства, в които се налага да протича общественият живот, необходимите документи за кандидатстване за държавна стипендия ще бъдат приемани не на място, в съответните учебни отдели на звената от МУ-София, а по електронната поща. За тази цел, всеки кандидат-стипендиант от звено на МУ-София, който трябва да подава документи, във връзка с кандидатстването си за стипендия/за кандидатите от категория 2 това е задължително/, трябва да направи следното:
Катедрата по клинична лаборатория (първата катедра по тази специалност в България) е създадена през 1956 г. към Института за специализация и усъвършенстване на лекари (ИСУЛ). От названието на болничната структура произтича недвусмислено и целта на звеното - следдипломно обучение на лекари за придобиване специалност клинична лаборатория. В рамките на специализацията по клинична лаборатория е включен за първи път в страната 6-месечен основен курс за теоретическа и практическа подготовка по три основни раздела на специалността - патобиохимия, лабораторна хематология и клинична химия от високо квалифицирани специалисти, преподаватели в катедрата. Материалната база позволява отделно работно място за всеки курсист и активно включване в рутинната работа по работни места. Структурата на Катедрата по клинична лаборатория беше разделена на две основни звена - Отделение по патобиохимия с ръководител доц. М.Хлебарова, отделение по клинична лаборатория с ръкъводител проф. Й.Тодоров. В отделението по клинична лаборатория имаше обособени лаборатория по хематология и морфология, лаборатория за ензимен анализ, лаборатория за кръвни газове и електролити, лаборатория белтъци, лаборатория метаболити и хормони. През този период са издадени няколко учебни помагала за специализиращите клинична лаборатория лекари от проф. Йордан Тодоров и доц. Маргарита Хлебарова.